Odisha Rakshak Scheme 2022 ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତା ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ |

Share it with your Friends

odisha rakshak scheme 2022 launched as first responder training programme, govt. to help road accident victims in golden hour to save precious lives, check phase 1, 2 details here ଓଡ଼ିଶା ରାକ୍ଷକ ଯୋଜନା 2021

Odisha Rakshak Scheme 2022

10 ନଭେମ୍ବର 2021 ରେ ଓଡିଶା ସରକାର ଏକ ନୂତନ ରାକ୍ଷସ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ସରକାର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହେବା ପାଇଁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ବହୁମୂଲ୍ୟ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତା ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଓଡିଶା ରାକ୍ଷକ ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତାଙ୍କ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ବିଷୟରେ କହିବୁ |

odisha rakshak scheme 2022

odisha rakshak scheme 2022

ଓଡ଼ିଶା ରାକ୍ଷକ ଯୋଜନା ହେଉଛି ଦେଶରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯେଉଁଠାରେ 30,000 ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଭୋଜନ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ପ୍ରବଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ଅବସ୍ଥିତ କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତା ଭାବରେ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ।

Also Read : Odisha Sunetra Yojana

ଓଡ଼ିଶାରେ ରାକ୍ଷସ ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତାଙ୍କ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ |

ସିଏମ୍ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ 10 ନଭେମ୍ବରରେ ରାକ୍ଷସ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବାବେଳେ ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଏକ ଚିନ୍ତାର କାରଣ କାରଣ ଏହା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟର ପରିବାର ତଥା ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଘଟଣାର ପ୍ରଥମ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ is ପୂର୍ଣ ଅଟେ, ତେଣୁ ରାକ୍ଷକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ” ସିଏମ୍ ଏପରିକି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭଲ ଶମିରୋଣୀୟ। ମନୁଷ୍ୟର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା ଅପେକ୍ଷା କିଛି ଅଧିକ ଧାର୍ମିକ ନୁହେଁ | ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ 2000 ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ”

ଏହି ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଡଏଚେ ଜିସେଲ୍ସଫ୍ୟାଟ୍ ଫର୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଜୁସମେନାର୍ବାଇଟ୍ (ଜିଏଜ୍) ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ରେଡ୍ କ୍ରସ୍ ସୋସାଇଟି, ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଶାଖା ସହଭାଗିତାରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି।

ଓଡ଼ିଶା ରାକ୍ଷକ ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ |

୨ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଓଡ଼ିଶା ରାକ୍ଷସ ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତା ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 300 ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନରଙ୍କୁ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପରିଷଦ (ASDC) ର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଟ୍ରେନିଂ ଅଫ୍ ଟ୍ରେନର (TOT) ରେ ତାଲିମ ଦେବେ |

ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନରମାନେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ରେଡ୍ କ୍ରସ୍ ସୋସାଇଟି, ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଶାଖା ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଏନଜିଓଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି | 10 ଟି ସ୍ଥାନରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଟକ, ବରହମପୁର, ସମ୍ବଲପୁର, ବାଲାସୋର, କୋରାପୁଟ, ଫୁଲବାଣୀ, ସୁନ୍ଦରଗଡ, କେଓନଜହର ଏବଂ ଭବାନୀପାଟଣା ଠାରେ TOT ଗୁଡିକ କରାଯିବ।

ଓଡ଼ିଶା ରାକ୍ଷକ ଯୋଜନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ |

ଟ୍ରେନିଂ ଅଫ୍ ଟ୍ରେନର (TOT) ପରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, 300 ଟି ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନର ସମସ୍ତ 30 ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଦୁର୍ଘଟଣା ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବେ | ଏହି ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନରମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ଏବଂ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବେ |

Also Read : Odisha Nirman Shramik Pucca Ghar Yojana 

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ମାମଲାରେ ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ |

ପ୍ରାୟ, 000 ୦, ୦୦୦ ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଟ୍ରମା କେୟାର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସଜ୍ଜିତ ହେବେ। ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତାମାନେ ମଧ୍ୟ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଉତ୍ତମ ସମରୀୟ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବେ ଏବଂ ସୂଚନା ଦେବେ | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଓଡିଶା ପବ୍ଲିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ କମ୍ୟୁଟର ସିଷ୍ଟମ୍ (OPTICS) ମଧ୍ୟ ଉଦଘାଟନ କରାଯାଇଥିଲା |

ସିଏମ୍ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାକ୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ତଥା ଅନେକ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଡ୍ରାଇଭର, ସଡକ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣାସ୍ଥଳର ଲୋକଙ୍କ ସମାନ ଦାୟିତ୍। ଅଛି | ଅନେକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚି ଯାଇପାରେ ଏବଂ ଅନେକ ପରିବାର ଯଦି ଟିକେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତି ତେବେ ଖରାପ ଦିନରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ |

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ମାମଲାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଘଣ୍ଟା |

କ road ଣସି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ପ୍ରଥମ ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଘଣ୍ଟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରାଗଲେ ଅନେକ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରେ | ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ 2000 ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।”

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର 147 କୋଟି ଟଙ୍କା କର୍ପସ ପାଣ୍ଠି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏନଜିଓଗୁଡ଼ିକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ସଫଳ ହେବ ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ସାଂଘାତିକତା ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ସିଏମ୍ ଆଶା କରିଥିଲେ।

ଓଡିଶାରେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ |

ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସୋଲାରିୟମ୍ ପାଣ୍ଠି ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଏହି ପାଣ୍ଠିର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଜଣେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଇନଗତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବାକୁ ହକଦାର | ଜଣେ ଗୁରୁତର ଆହତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ରାକ୍ଷକ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ 50,000 ଟଙ୍କା ପାଇବାକୁ ହକଦାର। ଯଦି ପ୍ରଥମ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ମୃତ୍ୟୁହାରକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ। ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତାମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ତାଲିମ ଦିଆଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଟିଳ ଅଟେ |

OPTICS ପ୍ରୟୋଗର ବ୍ୟବହାର |

OPTICS ପ୍ରୟୋଗ ସହିତ ନାଗରିକମାନେ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ବସ୍, ଅବସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ବସ୍, ଆରସି ପରି ବସ୍ ସୂଚନା, ଅନୁମତି, ମାର୍ଗ ଏବଂ ସମୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନାଗରିକମାନେ ଯାତ୍ରା ଅଭିଜ୍ଞତା ଅନୁଯାୟୀ ବସ୍ ରେଟ୍ କରିପାରିବେ | ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାରଣରୁ ନାଗରିକମାନେ ଏକ ବସ୍ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ସାରା ଦେଶରେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାୟ 1.5 ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି। ଓଡିଶାରେ ବାର୍ଷିକ 5000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି। ତେଣୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ରାକ୍ଷକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

Click Here to Odisha Chhatra Protsahan Yojana 

Register for information about government schemes Click Here
Like on FB Click Here
Join Telegram Channel Click Here
Follow Us on Instagram Click Here
For Help / Query Email @ [email protected]

Press CTRL+D to Bookmark this Page for Updates

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଓଡ଼ିଶା ରାକ୍ଷକ ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ କ ଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ନିମ୍ନରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ବାକ୍ସରେ ପଚାରିପାରିବେ, ଆମ ଦଳ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆମର ଚେଷ୍ଟା କରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଆମର ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ ରା ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.