Odisha Chhatra Protsahan Yojana 2022 ଓଡ଼ିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରତାଶାନ ଯୋଜନା

Share it with your Friends

odisha chhatra protsahan yojana 2022 launched, free coaching scheme for SC, ST students for medical and engineering entrance examinations, check eligibility, list of documents, how to apply online, benefits and complete details here ଓଡ଼ିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରତାଶାନ ଯୋଜନା 2021

Odisha Chhatra Protsahan Yojana 2022

ସିଏମ୍ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଓଡିଶା ସରକାର 4 ଅକ୍ଟୋବର 2021 ରେ ଛତ୍ର ପ୍ରତ୍ସାହାନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟ ଏସଟି ଏବଂ ଏସସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମାଗଣା କୋଚିଂ ପ୍ରଦାନ କରିବ। ଏହି ମାଗଣା କୋଚିଂ ସହିତ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ 320 ଏସଟି ଏବଂ ଏସସି ଛାତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରୋଟହାନ୍ ଯୋଜନାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ବିଷୟରେ କହିବୁ |

odisha chhatra protsahan yojana 2022

odisha chhatra protsahan yojana 2022

4 ଅକ୍ଟୋବର 2021 ରେ, ରାଜ୍ୟର ଏସସି ଏବଂ ଏସଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ / ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମାଗଣା କୋଚିଂ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରତ୍ସାହାନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର 320 ଏସସି / ଏସଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଅଧିକନ୍ତୁ, ଅଳ୍ପ ବୟସରୁ ଏସଟି / ଏସସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ଭାବନାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ପୋଷଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ 7 ଟି ଉତ୍କର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ସେହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ କୋଚିଂ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ |

Also Read : Odisha Harishchandra Sahayata Yojana

ଓଡ଼ିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରତ୍ସାହାନ୍ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ |

ଏଠାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ଅଛି ଯାହା ଓଡିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରୋଟସାହାନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ପୂରଣ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ: –

  • ଆବେଦନକାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |
  • ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି (ଏସସି) କିମ୍ବା ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି (ST) ବର୍ଗର ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |
  • ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି |
  • ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ SSD ହାଇସ୍କୁଲରୁ ମାଟ୍ରିକ୍ ପାସ୍ କରିଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚୟନ ପରୀକ୍ଷା ସଫା କରିଛନ୍ତି |

ଓଡ଼ିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରତାଶାନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକର ତାଲିକା |

  • ଆବାସ ପ୍ରମାଣପତ୍ର
  • ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର
  • ଦଶମ ମାର୍କସିଟ୍ |
  • ଚୟନ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ କାର୍ଡ |

ଓଡ଼ିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରତାଶାନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଛାତ୍ର ଚୟନ |

ଓଡ଼ିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରତାଶାନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ମାଗଣା କୋଚିଂ ପାଇଁ ଛାତ୍ରମାନେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଯୋଗ୍ୟତା ଏବଂ ଏସଏସଡି ହାଇସ୍କୁଲରୁ ମାଟ୍ରିକ୍ ପାସ୍ କରିଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚୟନ ପରୀକ୍ଷା ଆଧାରରେ ଚୟନ କରାଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ 14 ଟି ଜିଲ୍ଲାର 62 ଟି ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଚଳାଉଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ 30,000 ରୁ ଅଧିକ ଏସଟି ଏବଂ ଏସସି ଛାତ୍ର ବାର୍ଷିକ ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉପସ୍ଥିତ ହୁଅନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏସସି / ଏସଟି ଛାତ୍ରମାନେ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିବା ଏବଂ ଚୟନ ପରୀକ୍ଷା ସଫା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାଗଣା କୋଚିଂ ପାଇପାରିବେ |

Also Read : Odisha State Employment Exchange Online Registration 

ଓଡ଼ିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରତ୍ସାହାନ୍ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ |

ଯେପରି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅଭିୟୁଦୟ ଯୋଜନା ପରି ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ମାଗଣା କୋଚିଂ ଯୋଜନା ଭଳି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରୋଟହାନ୍ ଯୋଜନା ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ। ଓଡିଶାରେ ମାଗଣା କୋଚିଂ ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଫର୍ମଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ୱେବସାଇଟରେ sme.odisha.gov.in କିମ୍ବା ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ନୂତନ ପୋର୍ଟାଲରେ (ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ) ଆମନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରେ | ଅନ୍ଲାଇନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆମେ ଏହାକୁ ଏଠାରେ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ |

ଓଡିଶା ମାଗଣା କୋଚିଂ ଯୋଜନାର ଲାଭ |

ଗଭୀର ଆଦିବାସୀ ପକେଟରେ ରହୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡ଼ିଶା ମାଗଣା କୋଚିଂ ସ୍କିମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ଉତ୍ତମ କୋଚିଂ ସୁଯୋଗ ଅଭାବରୁ ସେମାନଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରତାଶାନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଏହି ଅବସରରେ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ମନୋନୀତ କୋଚିଂ ଏଜେନ୍ସି ସହିତ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି। ଏହି ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ 7 ଟି ସେଣ୍ଟର୍ ଅଫ୍ ଏକ୍ସଲେନ୍ସରେ ମନୋନୀତ ST / SC ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସାଇଟ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କୋଚିଂ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତି ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିବେ |

Click Here to Odisha Kalinga Sikhya Sathi Yojana

Register for information about government schemes Click Here
Like on FB Click Here
Join Telegram Channel Click Here
Follow Us on Instagram Click Here
For Help / Query Email @ [email protected]

Press CTRL+D to Bookmark this Page for Updates

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଓଡିଶା ଛତ୍ର ପ୍ରୋଟହାନ୍ ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କ ଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ନିମ୍ନରେ ଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟ ବାକ୍ସରେ ପଚାରିପାରିବେ, ଆମ ଦଳ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଆମର ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ ରା ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.