Odisha Nirman Shramik Pucca Ghar Yojana 2022 House List

Share it with your Friends

odisha nirman shramik pucca ghar yojana 2022 house list check RH Odisha New List of NSPGY Beneficiaries at rhodisha.gov.in, pakka houses for construction workers registered with OB&OCWWB ଓଡ଼ିଶା ନିର୍ମନ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା 2021

Odisha Nirman Shramik Pucca Ghar Yojana 2022

ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦ୍ୱାରା ଓଡିଶା ନିର୍ମଳ ଶ୍ରୀରାମ ପୁକ୍କା ଘରା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଓଡିଶା ବିଲଡିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡ ଅଧୀନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଗୃହ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ NSPGY ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |

odisha nirman shramik pucca ghar yojana 2022 house list

odisha nirman shramik pucca ghar yojana 2022 house list

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମ୍ପତ୍ତି ନିର୍ମାଣରେ OB & OCWWB ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ପକ୍କା ଘର ନାହିଁ | ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍କିମ୍ ବିବରଣୀ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଏବଂ ନିରମାନ୍ ଶ୍ରାମିକ୍ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ଘର ତାଲିକା ଏବଂ NSPGY ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ RH ଓଡିଶା ନୂତନ ତାଲିକା କିପରି ଯାଞ୍ଚ କରିବେ |

Also Read : Odisha Small Savings Incentive Scheme

ନିର୍ବାଣ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା କ’ଣ?

ନିର୍ମନ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି OB & OCWWB ଅଧୀନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର BOCW ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇବା | ଏକ ପକ୍କା ଘରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଜଳବାୟୁ ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଶକ୍ତି ଯୋଗୁଁ ଏହା ସାଧାରଣ ପରିଧାନ ଏବଂ ଛିଣ୍ଡିବା ସହ ସକ୍ଷମ ହେବା ଉଚିତ୍ | ନିମ୍ନଲିଖିତ ଗୁଣ ସହିତ ଏକ ପକ୍କା ଘର ଗୋଟିଏ: –

  • ସାମଗ୍ରୀ: ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଳଦୁଆ, କାନ୍ଥ ଏବଂ ଛାତ ରହିବା ଉଚିତ |
  • କାନ୍ଥ ସାମଗ୍ରୀ: ପାଉଁଶ ଇଟା, ପୋଡିଯାଇଥିବା ଇଟା, ପଥର (ଚୂନ କିମ୍ବା ସିମେଣ୍ଟରେ ପ୍ୟାକ୍), ସିମେଣ୍ଟ କଂକ୍ରିଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଉଡାନ୍ତୁ |
  • ଛାତ ସାମଗ୍ରୀ: ଟାଇଲ୍ସ, ଜିସିଇ (ଗାଲଭାନାଇଜଡ୍ କର୍ରୁଗେଟେଡ୍ ଆଇରନ୍) ସିଟ୍, ଆଜବେଷ୍ଟସ୍ ସିମେଣ୍ଟ ସିଟ୍, ଆରବିସି (ରିଫୋର୍ସଡ୍ ବ୍ରିକ୍ କଂକ୍ରିଟ୍) ଏବଂ ଆରସିସି (ରିଫୋର୍ସଡ୍ ସିମେଣ୍ଟ କଂକ୍ରିଟ୍) ଇତ୍ୟାଦି |
  • ଜୀବନ ସମୟ: ଗଠନର ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଜୀବନ ସର୍ବନିମ୍ନ 30 ବର୍ଷ ହେବା ଜରୁରୀ |

ଉପରୋକ୍ତ ସଂଜ୍ଞା କେବଳ ପକ୍କା ଘର ଥିବା ଘର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିର୍ମିତ ଗୃହଗୁଡିକ ଆରସିସି କିମ୍ବା ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ଏବଂ ପାନୀୟ ଜଳ (PR&DW) ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ସମାନ ଶକ୍ତିର ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ହେବ |

କୁଚା ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଓଡିଶାର ନିର୍ମନ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏକ “କୁଚା” ଘର ହେଉଛି ଯେଉଁଥିରେ କାନ୍ଥ ଏବଂ / କିମ୍ବା ଛାତ ସାମଗ୍ରୀରେ ତିଆରି ହୋଇଛି ଯେପରିକି ଜଳି ନଥିବା ଇଟା, ବାଉଁଶ, କାଦୁଅ, ଘାସ, ନଳ, ଖଣ୍ଡ, ଖାଲି ପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ପଥର ଇତ୍ୟାଦି ଏବଂ ପକ୍କା ଘର ପରିଭାଷାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ କେଉଁଟି? କ techni ଶଳର ଅନୁପଯୁକ୍ତ ପ୍ରୟୋଗ ହେତୁ ସ୍ଥାୟୀ ନୁହେଁ ଏବଂ ସାଧାରଣ ପୋଷାକ ଏବଂ ଛିଣ୍ଡିବା ସହ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି |

ନିର୍ମନ ଶ୍ରମିକ ପାକ୍କା ଘର ଯୋଜନାର ପ୍ରମୁଖ ବ ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ |

  • NSPGY ହେଉଛି ଏକ ଯୋଜନା ଯାହା OB & OCWWB ଦ୍ରା ବାର୍ଷିକ ବଜେଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ଦ୍ be ାରା ସ୍ଥିର ହେବ, ଯାହା ସମୟ ସମୟରେ ସଂଶୋଧନ ଅଧୀନରେ ରହିବ |
  • NSPGY ଅଧୀନରେ ଥିବା ବାସଗୃହକୁ ଘରର ମହିଳା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ନାମରେ ଅଧିକ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |
  • ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ପାଣ୍ଠି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପବ୍ଲିକ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ (PFMS) ମାଧ୍ୟମରେ PR ଏବଂ DW ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ପରିଚାଳିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କ payment ଣସି ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ।
  • NSPGY ଅଧୀନରେ ଘର ନିର୍ମାଣରେ କ ଣସି କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜଡିତ ହେବେ ନାହିଁ |
  • ଘରର ସର୍ବନିମ୍ନ କାର୍ପେଟ କ୍ଷେତ୍ର 25 ବର୍ଗ ମିଟର ହେବା ଉଚିତ ଯାହାକି ସ୍ୱଚ୍ଛତା ରାନ୍ଧିବା ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଶ et ଚାଳୟକୁ ବାଦ ଦେଇ |
  • ଛାତ ସାମଗ୍ରୀ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ RCC କିମ୍ବା PR&DW ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ସମାନ ଶକ୍ତିର ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ହେବ | ହାଉସିଂ ଟାଇପୋଲୋଜି, ଡିଜାଇନ୍, ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ନିର୍ମାଣରେ ଅଭିନବତାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ |

ନିର୍ମନ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନାର ଉପାଦାନ |

  • ବାସଗୃହର ନୂତନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ NSPGY ଅଧୀନରେ ଥିବା ୟୁନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ଅଣ- IAP ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ 1,20,000 ଏବଂ IAP ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ 1,30,000 ଟଙ୍କା | ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମୟ ସମୟରେ ବିଜୁ ପକ୍କା har ର ଯୋଜନା (ବିପିଜି) ସହିତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ଏହାକୁ ସଂଶୋଧନ କରିପାରିବେ |
  • NSPGY ର ହିତାଧିକାରୀ MGNREGS ଅଧୀନରେ ଯଥାକ୍ରମେ 90 ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନ ଏବଂ ଅଣ- IAP ଏବଂ IAP ଜିଲ୍ଲାରେ 95 ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ମଜୁରୀ ଉପାଦାନ ପାଇବେ, ଯାହା ସମୟ ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ ised ାରା ସଂଶୋଧିତ ହୋଇପାରିବ |
  • NSPGY ର ହିତାଧିକାରୀ MGNREGS / SBM (G) ଅଧୀନରେ IHHL ପାଇଁ 12,000 ଟଙ୍କା ପାଇବେ | IHHL ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୟୁନିଟ୍ ସହାୟତା ସରକାର ସମୟ ସମୟରେ ସଂଶୋଧନ କରିପାରିବେ |
  • ଏଥିସହ, ହିତାଧିକାରୀମାନେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଡିନ୍ ଦିନଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଗ୍ରାମ ଜ୍ୟୋତି ଯୋଜନା (DDU GJY) / BGJY ଅଧୀନରେ ବିଦ୍ୟୁତିକରଣ, MGNREGS ଅଧୀନରେ ଜମି ବିକାଶ ପାଇଁ ମଜୁରୀ, AABY / RSBY ଅଧୀନରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ହକଦାର | ।
  • ନିମ୍ନଲିଖିତ ଭାବରେ ଗୃହର ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତି ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇବେ:
  1. ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ହେବାର 4 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଘର ଏବଂ IHHL ସମାପ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ 20,000 ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |
  2. ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ହେବାର 6 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଘର ଏବଂ IHHL ସମାପ୍ତ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ 10,000 ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ସରକାରୀ ସମୟ ସମୟରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ସଂଶୋଧନ କରିପାରନ୍ତି |

NSPGY ର କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ପାଇଁ ରଣନୀତି |

  • NSPGY ଅଧୀନରେ ଥିବା ଗୃହଗୁଡିକ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ନିଜେ ନିର୍ମାଣ କରିବେ |
  • DRDAS / ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏବଂ ତତ୍ତ୍ supervision ାବଧାନରେ “ନିର୍ବାଣ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା (NSPGY)” ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀକାରୀ ସଂସ୍ଥା ହେବ |
  • ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘର ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଏକ ଟୋକେଇ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ | ମୂଳ ଘର ଡିଜାଇନ୍ରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସ୍ଥାନ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଶ toil ଚାଳୟ ଏବଂ ଗାଧୋଇବା ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ଯେଉଁଠାରେ ହିତାଧିକାରୀ ରହୁଥିବା ସ୍ଥାନର ଜଳବାୟୁ ସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବା ପାଇଁ ଛାତ ଏବଂ କାନ୍ଥ ଦୃ strong ହେବା ଉଚିତ୍ (ଯେଉଁଠାରେ ଆବଶ୍ୟକ) ଭୂକମ୍ପ, ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ, ବନ୍ୟା ଇତ୍ୟାଦି ସହ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବା ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ଘରର ଅନୁମୋଦିତ କାର୍ପେଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଅନୁଯାୟୀ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବାର ସ୍ erty ାଧୀନ ଅଟନ୍ତି।
  • “ନିର୍ମନ ଶ୍ରୀରାମ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନା (NSPGY)” ଅଧୀନରେ ଥିବା ଆବାସ ଗୃହ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ଲଟରେ କିମ୍ବା ଜମି ମାଲିକଙ୍କ ଦ୍ obj ାରା କ obj ଣସି ଆପତ୍ତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ ନକରି ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପ୍ଲଟରେ ରହିବ।
  • ବାସଗୃହର ଆବଣ୍ଟନ ଘରର ମହିଳା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ନାମରେ ଅଧିକ ହେବ | ଯଦି ଘରଟି ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ନହୁଏ, ତେବେ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ମିଳିତ ଭାବେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇପାରିବ କିମ୍ବା ଯଦି ମହିଳା ପତି ସେଠାରେ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପରିବାରର ପୁରୁଷ ମୁଖିଆଙ୍କ ନାମରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇପାରିବ | ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ କୋଟା ଅନୁଯାୟୀ ମନୋନୀତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଆବଣ୍ଟନ କେବଳ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମରେ ହେବା ଉଚିତ୍ |
  • ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ବ୍ଲକ୍ ପଏଣ୍ଟରେ ସିମେଣ୍ଟ, ଷ୍ଟିଲ୍, ଇଟା ଏବଂ ପୂର୍ବ-ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉପାଦାନ ଭଳି ସାମଗ୍ରୀର ସମନ୍ୱିତ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରିବ | ହିତାଧିକାରୀ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ସରୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କଠାରୁ ସାମଗ୍ରୀ କ୍ରୟ କରିବାର ସ୍ erty ାଧୀନ ଅଟନ୍ତି।
  • ଘର ନିର୍ମାଣରେ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ଲକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଟ୍ୟାଗ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |
  • ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀର ସମନ୍ୱିତ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଗୃହ ନିର୍ମାଣରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସୁବିଧା କରିବା ପାଇଁ, କମ୍ୟୁନିଟି ଆଧାରିତ ସଂଗଠନ (ସିବିଏସ୍ଏସ୍) ଯେପରିକି SHGS, GPLF ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଇତ୍ୟାଦି ଓଡିଶା ଜୀବିକା ମିଶନ ଅଧୀନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ତଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏନଜିଓଗୁଡ଼ିକ ସମୟ ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇପାରିବ | ।
  • ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହିତାଧିକାରୀ ଜଣେ ଦୁର୍ବଳ କିମ୍ବା ଦରିଦ୍ର କିମ୍ବା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତି, ଯିଏ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ଏପରି ସହାୟତା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରନ୍ତି, ସେହି ଘରଗୁଡିକ ମସନ୍ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ନିଆଯାଇପାରେ | ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ସଂପୃକ୍ତ କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ସହିତ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇପାରେ |
Also Read : Odisha Gopabandhu Sambadika Swasthya Bima Yojana

କିସ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରକାଶନ |

କିସ୍ତି ରିଲିଜ୍ ପହଞ୍ଚିଥିବା ନିର୍ମାଣ ସ୍ତର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ | କିସ୍ତି ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ପରିମାଣ ସରକାର ସମୟ ସମୟରେ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ, କିସ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରକାଶନ ନିମ୍ନଲିଖିତ ହେବ: –

Installment Level IAP (Amount in Rs.) Non IAP (Amount in Rs.)
1st Installment On issuance of work order Rs. 20,000 Rs. 20,000
2nd Installment On completion of plinth Rs. 35,000 Rs. 30,000
3rd Installment On completion of upto roof level Rs. 45,000 Rs. 40,000
4th Installment After completion of house in all respects including sanitary latrine and beneficiary starts living in the house Rs. 30,000 Rs. 30,000
  • କାର୍ଯ୍ୟ ଅର୍ଡର ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ, ତାଙ୍କ କୁଚା ଘର ସହିତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଜିଓ-ଟ୍ୟାଗଡ୍ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନ ସହିତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଜିଓ ଟ୍ୟାଗ୍ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |
  • ଘରଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ଗୋଲ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ଆୱାସ୍ ଆପ୍ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ developed ାରା ବିକଶିତ ଅନ୍ୟ କ App ଣସି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଅପଲୋଡ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |
  • ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଫଟୋ, ତାଙ୍କର ଆଧାର UID / EID, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର କେସ୍ ରେକର୍ଡରେ ରଖାଯିବା ଏବଂ ଆୱାସଫ୍ଟରେ ଅପଲୋଡ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ ଯଦି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ସଂଯୋଗ / ଫୋନ୍ ନଥାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କ ପରିବାର, ସମ୍ପର୍କୀୟ କିମ୍ବା ବନ୍ଧୁଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ provided ାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | ରେକର୍ଡ ହେବା ଉଚିତ |
  • ୨ୟ ତୃତୀୟ ଏବଂ 4th ର୍ଥ କିସ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ବିଡିଏ ଦ୍ୱାରା ହିତାଧିକାରୀ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କ୍ରେଡିଟ୍ ଆକଳନ, ସ୍ପଟ୍ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଜିଓ ଟ୍ୟାଗ୍ ହୋଇଥିବା ଫଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ ପ୍ରମାଣ ସଂପୃକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଟ୍ୟାଗ୍ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବାର ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |
  • ହିତାଧିକାରୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ, ମଞ୍ଜୁର ବର୍ଷ ଏବଂ ୟୁନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ଦର୍ଶାଇ ଘରର ଆଗ କାନ୍ଥରେ NSPGY ର ଖୋଦିତ ଲୋଗୋ ଠିକ୍ କରିବେ ଯାହା ପରେ 4th ର୍ଥ କିସ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ | 7.7। ପବ୍ଲିକ୍ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ (PFMS) ବ୍ୟବହାର କରି ସିଧାସଳଖ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ମାଧ୍ୟମରେ ହିତାଧିକାରୀ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପାଣ୍ଠି ଦିଆଯିବ |

ନିର୍ମନ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ସମୟସୀମା |

ନିର୍ମନ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା (NSPGY) ଅଧୀନରେ ଥିବା ଘରଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତିର କ୍ରେଡିଟ୍ ଠାରୁ 12 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତ completed ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ | ଏକ ବୃହତ ଘର ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ 25 ବର୍ଗ ମିଟରର କାର୍ପେଟ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ କୋର ହାଉସକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ଯିବାକୁ ପଡିବ |
ଟାର୍ଗେଟ୍ / ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ପାଣ୍ଠି ପାଟର୍ନ, ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନା, ମନିଟରିଂ ବିବରଣୀ ପାଇଁ, ନିରମାନ୍ ଶ୍ରାମିକ୍ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ – https://rhodisha.gov.in/home/img/guidelines/NSPGY_guidelines.pdf

ଆରଏଚ୍ ଓଡିଶା ନୂଆ ତାଲିକା – ନିର୍ବାଣ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ତାଲିକା |

ସମସ୍ତ ଭୂମିହୀନ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କୁଚା ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ଏବଂ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମଳ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ନିମ୍ନରେ RH ଓଡିଶା ନୂତନ ତାଲିକା କିମ୍ବା ନିର୍ମନ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ କରିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା: –

  • ପ୍ରଥମେ https://rhodisha.gov.in/index.php ରେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ |
  • ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ, NSPGY ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ RH ଓଡିଶାର ନୂତନ ତାଲିକା ଦେଖିବାକୁ “ଗଜ ଆରେକ କ୍ୟାର” ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
  • ସିଧାସଳଖ ଲିଙ୍କ୍ – https://rhodisha.gov.in/report/inclusion/entitlement_card_holder.php
  • ତା’ପରେ ଅଧିକାର କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ RH ଓଡିଶା ରିପୋର୍ଟର ପୃଷ୍ଠା ଖୋଲିବ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିରମାନ ଶ୍ରମିକ ପୁକା ଘର ଯୋଜନା ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ |

Nirman Shramik Pakka Ghar Yojana ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ rhodisha.gov.in ରେ ଗୃହ ବିବରଣୀ |

  • ପ୍ରଥମେ https://rhodisha.gov.in/index.php ରେ ଗ୍ରାମୀଣ ହାଉସିଂ ଓଡିଶାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ |
  • ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ, MIS ଲଗଇନ୍ ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କର ଏବଂ ତାପରେ “ଘର ଘର ଘର ଘର” ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କର |
  • ସିଧାସଳଖ ଲିଙ୍କ୍ – https://rhodisha.gov.in/house/
  • ଏହା ପରେ, ନିର୍ବାଣ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘରର ବିବରଣୀ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ପୃଷ୍ଠା ଦେଖାଯିବ
  • ନିମ୍ନରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ନିର୍ବାଣ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ଘର ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରନ୍ତୁ: –
  • ନିରମାନ ଶ୍ରମିକ ପାକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ଘର ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଏଠାରେ ଜିଲ୍ଲା, ବ୍ଲକ, ପଞ୍ଚାୟତ, ଗ୍ରାମ ଚୟନ କରନ୍ତୁ |

ଗ୍ରାମୀଣ ହାଉସିଂ ଓଡିଶା MIS ଲଗଇନ୍ – NSPGY |

  • ପ୍ରଥମେ https://rhodisha.gov.in/index.php ରେ ଗ୍ରାମୀଣ ହାଉସିଂ ଓଡିଶାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ |
  • ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ, MIS ଲଗଇନ୍ ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କର ଏବଂ ତାପରେ “Data Entry” ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କର |
  • ସିଧାସଳଖ ଲିଙ୍କ୍ – https://rhodisha.gov.in/login/
  • ଏହା ପରେ, ଗ୍ରାମୀଣ ହାଉସିଂ ଓଡିଶା MIS ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ପୃଷ୍ଠା ଦେଖାଯିବ: –

  • rhodisha.gov.in ୱେବସାଇଟରେ MIS ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ଆବେଦନକାରୀମାନେ “MIS Data Entry” କିମ୍ବା “BPGY (Titli)” କିମ୍ବା “Incentive” କିମ୍ବା “MGNREGS” ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ |

କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ https://rhodisha.gov.in/login/login.php ରେ ଲଗଇନ୍ କରନ୍ତି |

ନିର୍ମନ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ |

18 ରୁ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଯେକ Any ଣସି ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ଯିଏ ଓଡିଶା ବିଲଡିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏହି ଯୋଜନା ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ 1.3 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସ୍ୱାମୀ, ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଅବିବାହିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ଏହି ଯୋଜନା ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏକ ୟୁନିଟ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ |

ନିର୍ମଳ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ସରକାରୀ ୱେବସାଇଟରେ ମିଳିପାରିବ – https://rhodisha.gov.in/index.php

Click Here to Odisha Harishchandra Sahayata Yojana 

Register for information about government schemes Click Here
Like on FB Click Here
Join Telegram Channel Click Here
Follow Us on Instagram Click Here
For Help / Query Email @ [email protected]

Press CTRL+D to Bookmark this Page for Updates

ଯଦି ତୁମର ଓଡିଶା ନିର୍ମନ ଶ୍ରମିକ ପୁକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ କ ଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି, ତେବେ ତୁମେ ନିମ୍ନରେ ଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟ ବାକ୍ସରେ ପଚାରି ପାରିବ, ଆମ ଦଳ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଆମର ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ ରା ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.