Odisha Harishchandra Sahayata Yojana 2022 Application Form

Share it with your Friends

odisha harishchandra sahayata yojana 2022 application form PDF download, check name in HSY beneficiary list 2021 at cmrfodisha.gov.in, apply to get financial assistance for cremation, access Chief Minister’s Relief Fund Portal to make online registration ଓଡ଼ିଶା ହରିଚନ୍ଦନ ସାହାୟା ଯୋଜନା

Odisha Harishchandra Sahayata Yojana 2022

ଓଡ଼ିଶା ସରକାର cmrfodisha.gov.in ରେ ହରିଶଚନ୍ଦ୍ର ସାହତା ଯୋଜନା (HSY) ପାଇଁ ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଗରିବ ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ତଥା ମୃତ ଦେହରେ ଶବଦାହ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବାରୁ ହରିଚନ୍ଦ୍ର ସାହତା ଯୋଗ ଅଗଷ୍ଟ 2013 ରେ CMRF ରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା।

odisha harishchandra sahayata yojana 2022 application form

odisha harishchandra sahayata yojana 2022 application form

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କିପରି ହରିଚନ୍ଦ୍ର ସାହାୟା ଯୋଜନା ଯୋଜନାକୁ PDF ଫର୍ମାଟରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବେ ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ନାମ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ |

Also Read : Odisha Gopabandhu Sambadika Swasthya Bima Yojana 

ଓଡିଶା ହରିଚନ୍ଦନ ସାହତା ଯୋଜନା – ଫର୍ମ / ତାଲିକା / ବିବରଣୀ |

ହରିଚନ୍ଦନ ସାହାଟା ଯୋଜନାରେ ଶବଦାହ ପାଇଁ ସରକାର ଅଭାବୀ ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ଲୋକ ସହଜରେ ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିପାରିବେ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠି (CMRF) ପୋର୍ଟାଲ୍ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ସେବା ବିତରଣ କରିବ | ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ CMRF ପୋର୍ଟାଲକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ଏବଂ cmrfodisha.gov.in ରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିପାରିବେ | HSY ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

HSY ଅଧୀନରେ ସହାୟତା ରାଶି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ 2,000 ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳରେ 3000 ଟଙ୍କା | HSY ସହାୟତାର ଅନଲାଇନ୍ ବିତରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଲୋକଙ୍କୁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଶବଦାହ / ସମାଧି ସ୍ଥାନକୁ ନେଇଯିବା ଟେନସନରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମହାପ୍ରଯାନ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସରକାରୀ CMRF ଉତ୍ସରୁ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନା, ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାନବାହନ (ଶ୍ରବଣ) ପରିବହନ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ମୃତ ଦେହ ଆରମ୍ଭ କରିଛି |

ହରିଚନ୍ଦନ ସାହତା ଯୋଜନା ଆବେଦନ ଫର୍ମ PDF ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ |

ନିମ୍ନରେ ହରିଶଚନ୍ଦ୍ର ସାହତା ଯୋଜନା ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦିଆଯାଇଛି: –

  • ପ୍ରଥମେ https://khordha.nic.in/form/harishchandra-sahayata-yojana-application-form/ ରେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ |
  • ଏହି ପୃଷ୍ଠାରେ, ସ୍କିମ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ “View” ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ହରିଚନ୍ଦ୍ର ସାହାୟା ଯୋଜନା ଯୋଜନା ଆବେଦନ PDF ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଏଠାରେ ସିଧାସଳଖ ଲିଙ୍କ୍ ଅଛି – https://cdn.s3waas.gov.in/s35737034557ef5b8c02c0e46513b98f90/uploads/2019/02/2019020880.pdf
  • ଓଡିଶା ହରିଚନ୍ଦନ ସାହାୟା ଯୋଜନା ଯୋଜନା ଫର୍ମ PDF ଦେଖାଯିବ: –
odisha harishchandra sahayata yojana 2022 application form

odisha harishchandra sahayata yojana 2022 application form

  • ଆବେଦନକାରୀମାନେ କେବଳ ଏହି ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ, ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟଆଉଟ୍ ନେଇପାରିବେ, ଏହାକୁ ମାନୁଆଲରେ ପୂରଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ |

ହରିଚନ୍ଦନ ସାହତା ଯୋଜନା ୟୁଜର୍ ଲଗଇନ୍ |

  • ପ୍ରଥମେ https://cmrfodisha.gov.in/ ରେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ |
  • ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ, “Official Login – Harischandra Sahayata Yojana Click Here” ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ: –

  • ସିଧାସଳଖ ଲିଙ୍କ୍ – https://cmrfodisha.gov.in/cmrf_app/office/index.php
  • ତା’ପରେ ଓଡିଶା ହରିଚନ୍ଦ୍ର ସାହାୟତା ଯୋଜନା ୟୁଜର୍ ଲଗଇନ୍ ପୃଷ୍ଠା ଦେଖାଯିବ: –

  • ଶେଷରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଓଡିଶା ହରିଚନ୍ଦ୍ର ସାହାୟତ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଶବଦାହ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ “ୟୁଜର୍ ଲଗଇନ୍” କରିପାରିବେ।

Also Read : Odisha Nidan Scheme

ହରିଚନ୍ଦନ ସାହାୟା ଯୋଜନା ଅନଲାଇନ୍ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଫର୍ମ |

ଏହି ଯୋଜନା ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଶୋକସନ୍ତପ୍ତ ସହାୟତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ | HSY ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ନିମ୍ନରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦ୍ଧତି ଅଛି: –

  • ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ https://cmrfodisha.gov.in/ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ |
  • ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ, “Welcome To Chief Minister’s Relief Fund” ବିଭାଗ ଅନ୍ତର୍ଗତ “Apply Online” ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
  • ଏହା ପରେ ହରିଚନ୍ଦନ ସାହାୟା ଯୋଜନା ଫର୍ମ ଦେଖାଯିବ: –

  • ଏଠାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଇନକମ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, ଆଧାର କାର୍ଡ ବିବରଣୀ, ରୋଗୀର ପରିଚୟ ପ୍ରମାଣ ଏବଂ ସୁପାରିଶର କପି ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ | ତାପରେ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ “Submit” ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କର |
  • ସ୍କିମ୍ ବିବରଣୀ – https://cmrfodisha.gov.in/sites/default/files/misc/HSY%20Advertisement.pdf

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ହରିଚନ୍ଦ୍ର ସାହାୟା ଯୋଜନା ଯୋଜନାରେ ନାମ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ହରିଚନ୍ଦନ ସାହାୟା ଯୋଜନା ଯୋଜନାରେ ନାମ ଯାଞ୍ଚ କରିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏଠାରେ ଅଛି: –

  • ପ୍ରଥମେ https://cmrfodisha.gov.in/ ରେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ |
  • ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ, ମୁଖ୍ୟ ମେନୁରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା “HSY Beneficiary Details” ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ବର୍ଷ ଚୟନ କରନ୍ତୁ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଏଠାରେ ଆମେ 2020 ଭାବରେ ବର୍ଷ ଚୟନ କରୁଛୁ |
  • ଏହା ପରେ, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସମଗ୍ର ହରିଚନ୍ଦନ ସାହାୟା ଯୋଜନା ତାଲିକା ଦେଖାଯିବ: –

  • ଲୋକମାନେ ଏହି HSY ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକା ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଶବଦାହ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ହସ୍ତକୃତ ଭାବରେ ପାଇପାରିବେ |

ଓଡିଶା ହରିଚନ୍ଦନ ସାହତା ଯୋଜନା ବ Features ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ |

ଏହି ହରିଚନ୍ଦନ ସାହାୟତା ଯୋଜନାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ features ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଏବଂ ହାଇଲାଇଟ୍ ଗୁଡିକ ନିମ୍ନଲିଖିତ: –

  • ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସିଏମଆରଏଫରୁ 14 କୋଟି ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏହି ମୋଟ ରାଶି ମଧ୍ୟରୁ 10 କୋଟି ସିଧାସଳଖ CMRF ପାଣ୍ଠିରୁ ହେବ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ 4 କୋଟି କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଆସିବ |
  • ପୂର୍ବ 2 ବର୍ଷରେ, ସରକାର ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ 1.68 ଲକ୍ଷ ଗରିବ ଏବଂ ଦରିଦ୍ର ପରିବାରକୁ ପ୍ରାୟ 32 କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।
  • ମହାପ୍ରାୟଣ ହର୍ସ ସେବା ଅଧୀନରେ ସରକାର 29 ଟି ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ 39 ଟି ଯାନ ଯୋଗାଇଦେବା ସହିତ 6 ଟି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପାଇଁ 3 ଟି ଯାନ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।
  • ହରିଚନ୍ଦ୍ର ସାହାୟା ଯୋଜନା, ମହାପ୍ରାୟଣ ଶ୍ରବଣ ସେବା ଏବଂ AAHAR କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ CMRF ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବ |

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠି (PMRF) ପରି କର୍ପୋରେଟ୍ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ ibility ବୋଧ (CSR) ଅଧୀନରେ CMRF କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଲୋକ-ସମର୍ଥକ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

Click Here to Odisha Small Savings Incentive Scheme

Register for information about government schemes Click Here
Like on FB Click Here
Join Telegram Channel Click Here
Follow Us on Instagram Click Here
For Help / Query Email @ [email protected]

Press CTRL+D to Bookmark this Page for Updates

ଯଦି ତୁମର ଓଡିଶା ହରିଚନ୍ଦନ ସାହତା ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ କ ery ଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି, ତେବେ ତୁମେ ନିମ୍ନରେ ଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟ ବାକ୍ସରେ ପଚାରି ପାରିବ, ଆମ ଦଳ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଆମର ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ ସେମାନେରା ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.