Odisha ARPANA Portal Online Application Form ଓଡ଼ିଶା ଆର୍ପାନ ପୋର୍ଟାଲ |

Share it with your Friends

odisha arpana portal online application form for revision of family pension, candidate can apply online with / without aadhar, track application status, resubmit form, complete details here ଓଡ଼ିଶା ଆର୍ପାନ ପୋର୍ଟାଲ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ | 2022

Odisha ARPANA Portal

ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଆର୍ପାନ ପୋର୍ଟାଲ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀମାନେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ / ପରିବାର ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ପୁନ ision ବିଚାର ପାଇଁ ପେନ୍‌ସନ୍‌। Odishatreasury.gov.in ରେ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଲିଙ୍କ୍ ଯାଇ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏହି ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିତରଣ ସେବାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା।

odisha arpana portal online application form

odisha arpana portal online application form

ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ଆବେଦନପତ୍ରର କ hard ଣସି ହାର୍ଡ କପି ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପେନ୍ସନ୍ ବିତରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବେ ନାହିଁ ଯେତେବେଳେ ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନଥିବା ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀମାନେ ହାର୍ଡ କପି ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଯିବେ। ପେନ୍ସନ୍ ବିତରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ |

ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ବ୍ୟବହାର କରି ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ARPANA ପୋର୍ଟାଲ୍ | ଇଚ୍ଛୁକ ପେନସନଭୋଗୀମାନେ pension.odishatreasury.gov.in ରେ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଯାଇ ପ୍ରି 2016 ପେନ୍ସନ୍ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ |

Also Read : Odisha Small Savings Incentive Scheme

ARPANA ପୋର୍ଟାଲ୍ ପରିବାର ପେନ୍ସନ୍ ସଂଶୋଧନ ଆବେଦନ ଫର୍ମ (ଆଧାର ସହିତ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ)

ଉଭୟଙ୍କ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦିଆଯାଇଛି ଯେଉଁମାନେ ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ କିମ୍ବା ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନୁହଁନ୍ତି: –

Apply with Aadhaar

Apply with Aadhaar

  • ଏଠାରେ “Apply with Aadhaar (ଆଧାର ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଦନ)” କିମ୍ବା ସିଧାସଳଖ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | https://pension.odishatreasury.gov.in/pserveltAddFormc.html
  • କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ, PPO ପାଇଁ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଫର୍ମ ନିମ୍ନରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ପରଦାରେ ଦେଖାଯିବ |
odisha arpana portal online application form

odisha arpana portal online application form

  • ଏଠାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପେନସନ୍ ପ୍ରକାର, ପେନସନଧାରୀ ନାମ, ପିପିଓ ନମ୍ବର, ପେନ୍ସନ୍ ବିତରଣ ପ୍ରାଧିକରଣ ପ୍ରକାର ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଆବେଦନ ଫର୍ମରେ ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |
  • ଫର୍ମାଟ୍ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, “Submit” ବଟନ୍ ରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
  • ଏହା ପରେ, ଆଧାର ନମ୍ବରର eKYC ((ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ) ପାଇଁ OTP ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ OPT ରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | OTP ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |
  • ଯାଞ୍ଚ ପରେ, ଆବେଦନ ଫର୍ମର ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟ ନିଅ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଏହାକୁ ସଞ୍ଚୟ କର |

ଆଧାର ବିନା ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ (ପେନ୍ସନ୍ ପ୍ରି -2016 ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ)

Apply without Aadhaar

Apply without Aadhaar

  • ଏଠାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ “Apply without Aadhaar (ଆଧାର ବିହୀନ ଆବେଦନ) ” ରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ | କିମ୍ବା ସିଧାସଳଖ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ https://pension.odishatreasury.gov.in/pserveltAddOfflinec.html
odisha arpana portal online application form

odisha arpana portal online application form

  • ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣର ସମାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ଆବେଦନ ଫର୍ମ ପୂରଣ ହେବ |
  • ଦାଖଲ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ, ପ୍ରୟୋଗର ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟଆଉଟ୍ ନିଅ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଟ୍ରାକ୍ କରିବାକୁ ଆବେଦନ ନମ୍ବର ସଞ୍ଚୟ କର |

ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ପୁନ ପଠାନ୍ତୁ |

Re-submit your Application

Re-submit your Application

Re-submit your Application

Re-submit your Application

  • ଏଠାରେ ଆବେଦନକାରୀମାନେ “Application No.” ରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ | ଏବଂ ପରିବାର ପେନ୍ସନ୍ ସଂଶୋଧନ ଫର୍ମ ପୁନ ପ୍ରେରଣ ପାଇଁ “Search” ବଟନ୍ ରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ପରିବାର ପେନ୍ସନ୍ ସଂଶୋଧନ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ସ୍ଥିତିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରନ୍ତୁ |

Track your Application

Track your Application

  • ଏଠାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ “Track your Application (ଆବେଦନର ସ୍ଥିତି)” ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |
Track your Application

Track your Application

  • ଏଠାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଆର୍ପାନା ପୋର୍ଟାଲରେ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ଫର୍ମ ସ୍ଥିତିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବାକୁ ଟ୍ରାକ୍ ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |
  • ଟ୍ରାକ୍ ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀ ସଂଶୋଧନ ପେନ୍ସନ୍ ଆବେଦନର ଆବେଦନ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ |

Also Read : Odisha Gopabandhu Sambadika Swasthya Bima Yojana

ଆରପାନା ପୋର୍ଟାଲରେ ଆଧାର eKYC |

ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ କ’ଣ?

ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯାହା ଦ୍ number ାରା ଆଧାର ନମ୍ବର ଧାରକଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ସୂଚନା କିମ୍ବା ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ସୂଚନା ସହିତ ଏହାର ପରିଚୟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରିଚୟ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ (CIDR) ରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହିପରି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏହାର ସଠିକତା କିମ୍ବା ଏହାର ଅଭାବ ଯାଞ୍ଚ କରିଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ସୂଚନାର ଆଧାର |

ସମୀକ୍ଷା

ଆଧାର ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଏହାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ, ଆଧାର ନମ୍ବରଧାରୀଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନାଗରିକତା କିମ୍ବା ବାସସ୍ଥାନର କ ଣସି ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହାର ପ୍ରମାଣ ହେବ ନାହିଁ। ଅନେକ ଅନୁରୋଧକାରୀ ସଂସ୍ଥା (କିମ୍ବା ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ) ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ପ୍ରମାଣ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଯାହା ଗ୍ରାହକ ସେବା, ସବସିଡି କିମ୍ବା ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଏକ ସକ୍ଷମକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହିପରି ପରିଚୟ ପ୍ରମାଣ ସଂଗ୍ରହ କରିବାବେଳେ, ଏହି ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ ପରିଚୟ ସୂଚନା ଦଲିଲ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ପ୍ରମାଣର ସଠିକତା ଯାଞ୍ଚ / ବ ଧ କରିବାରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି | ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍, ଅନ୍ଲାଇନ୍ ପରିଚୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯୋଗାଇବା ଯାହା ଦ୍ A ାରା ଆଧାର ନମ୍ବରଧାରୀଙ୍କ ପରିଚୟ ଯେକ time ଣସି ସମୟରେ, ଯେକ ଣସି ସ୍ଥାନରେ ତୁରନ୍ତ ବ valid ଧ ହୋଇପାରିବ |

UIDAI ଆଧାର-ଆଧାରିତ ପ୍ରାମାଣିକରଣକୁ ଏକ ସେବା ଭାବରେ ପ୍ରଦାନ କରେ ଯାହା ସଂସ୍ଥା (ସରକାରୀ / ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା / ଏଜେନ୍ସି) ଅନୁରୋଧ କରି ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ | UIDAI ରୁ ଏହି ସେବା ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ସେବା / ସବସିଡି / ଲାଭ / ବ୍ୟବସାୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକ / କର୍ମଚାରୀ / ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ପରିଚୟ (ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପରିଚୟ ସୂଚନାର ମେଳ ଉପରେ ଆଧାର କରି) ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ପରିସର

ପ୍ରାମାଣିକିକରଣର ଧାରା
  • ଏକ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ଅନୁରୋଧ କେବଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ରା ଏହି ନିୟମାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ବ elect ଦୁତିକ ଭାବରେ ଏକ ଅନୁରୋଧକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା ଅନୁରୋଧ ଉପରେ ଏବଂ ପ୍ରାଧିକରଣ ଦ୍ରା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁକରଣ କରାଯିବ |
  • ନିମ୍ନଲିଖିତ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ କରାଯାଇପାରେ:
  1. ଡେମୋଗ୍ରାଫିକ୍ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ: ଆଧାର ନମ୍ବର ଧାରକଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଆଧାର ନମ୍ବର ଧାରକଙ୍କ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ସୂଚନା CIDR ରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ଧାରକଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ସୂଚନା ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି |
  2. ଏକ-ସମୟ ପିନ୍ ଆଧାରିତ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ: ସୀମିତ ସମୟ ବ ଧତା ସହିତ ଏକ ଟାଇମ୍ ପିନ୍ (OTP), ପ୍ରାଧିକରଣରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଆଧାର ନମ୍ବର ଧାରକଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ / କିମ୍ବା ଇ-ମେଲ୍ ଠିକଣାକୁ ପଠାଯାଏ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ | ପ୍ରାମାଣିକରଣ ସମୟରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ଧାରକ ଏହି ଆଧାର ନମ୍ବର ସହିତ ତାଙ୍କର ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରଦାନ କରିବେ ଏବଂ ପ୍ରାଧିକରଣ ଦ୍ରା ଉତ୍ପାଦିତ OTP ସହିତ ସମାନ ହେବ।
  3. ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଆଧାରିତ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ: ଆଧାର ନମ୍ବର ଧାରକ ଦ୍ ରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆଧାର ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ସୂଚନା CIDR ରେ ଗଚ୍ଛିତ ଆଧାର ନମ୍ବର ଧାରକଙ୍କ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ସୂଚନା ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି | ଏହା ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ-ଆଧାରିତ କିମ୍ବା ଆଇରିସ୍-ଆଧାରିତ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ କିମ୍ବା CIDR ରେ ଗଚ୍ଛିତ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଅନ୍ୟ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ମୋଡାଲିଟି ହୋଇପାରେ |
  4. ମଲ୍ଟି ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ: ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ପାଇଁ ଉପରୋକ୍ତ ଦୁଇଟି କିମ୍ବା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମୋଡର ମିଶ୍ରଣ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ |
  • ଏକ ଅନୁରୋଧକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସେବା କିମ୍ବା ବ୍ୟବସାୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଉପ-ନିୟମାବଳୀ (2) ରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମୋଡରୁ ପ୍ରାମାଣିକରଣର ଉପଯୁକ୍ତ ମୋଡ୍ (ଗୁଡିକ) ବାଛିପାରେ, ସୁରକ୍ଷା ବ for ାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାମାଣିକରଣର ଏକାଧିକ ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି | ସନ୍ଦେହକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଇ- KYC ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ କେବଳ OTP ଏବଂ / କିମ୍ବା ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ବ୍ୟବହାର କରି କରାଯିବ |

ବାରମ୍ବାର ପଚରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ (FAQ’s)

  • ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀମାନେ କିଏ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ପେନ୍ସନ୍‌ର ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |

ସମସ୍ତ ପ୍ରି -2016 ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ / ପରିବାର ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ଯେଉଁମାନେ 31.12.2015 ରେ ପେନ୍ସନ୍ / ପରିବାର ପେନ୍ସନ୍ ଏବଂ 2016 ପରବର୍ତ୍ତୀ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ / ପରିବାର ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ଓଡିଶା ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ (ପେନ୍ସନ୍) ନିୟମ, 1992 ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। 01.01.2016 ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରି -2016 ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ / ପରିବାର ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ବିଦ୍ୟମାନ ପେନ୍ସନ୍ ଏବଂ ପରିବାର ପେନ୍ସନ୍ 2.57 ର ଏକ ଗୁଣ ବ by ାଇ ସଂଶୋଧିତ ହେବ | ସଂଶୋଧିତ ପେନ୍ସନ୍ / ପରିବାର ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ପରିମାଣ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉଚ୍ଚ ଟଙ୍କାକୁ ଗୋଲେଇ ଦିଆଯିବ | ଯଦି ଅତିରିକ୍ତ ପେନ୍ସନ୍ ସହିତ ଏହା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ | ପ୍ରି -2016 ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହିପରି ସଂଶୋଧନ 01.01.2016 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ 2016 ପରବର୍ତ୍ତୀ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀମାନେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବେ। ପାରା-4.1 ରୁ 4.3 ଅନୁଯାୟୀ ପେନ୍ସନ୍ / ପରିବାର ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ପୁନ ision ବିଚାର ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା 2016-ପୂର୍ବ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ / ପରିବାର ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀମାନେ ସଂପୃକ୍ତ ପେନ୍ସନ୍ ବିତରଣ ପ୍ରାଧିକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ (ଏ ଆଣ୍ଡ ଇ), ଓଡିଶା / କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଅଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟସ୍, ଓଡ଼ିଶା, ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆବେଦନ କରିବେ। ଆନେ୍ଦାଳନ- ସି ପରି ଫର୍ମରେ ପେନ୍ସନ୍ / ପରିବାର ପେନ୍ସନ୍ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ |

  • ପେନସନଭୋଗୀମାନେ କିପରି ଅରପାନା ପୋର୍ଟାଲରେ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରନ୍ତି |

ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ପେନ୍ସନ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ଯେଉଁଥିରେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଏକ ଲିଙ୍କ ଅଛି | ଥରେ ସେମାନେ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କଲେ, ସେମାନେ ପେନ୍ସନ୍ ମୂଳପୃଷ୍ଠାର ସଂଶୋଧନକୁ ପୁନ ir ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ହେବେ | ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଲିଙ୍କ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହା ଅନଲାଇନ୍ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆନେକ୍ସ୍ୟୁର୍-ସି ଫର୍ମ ଖୋଲିବ |

  • ଆଧାର eKYC କ’ଣ?

ଆଧାର eKYC ହେଉଛି ଏକ କାଗଜହୀନ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ଗ୍ରାହକ (KYC) ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଯେଉଁଠାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପରିଚୟ ଏବଂ ଠିକଣା ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ବ elect ଦୁତିକ ଭାବରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହାକୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ KYC ପ୍ରକ୍ରିୟାର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ଯାହା ମୂଳ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକର ଶାରୀରିକ ଫଟୋଗ୍ରାଫି (ID ପ୍ରମାଣ ଏବଂ ଠିକଣା ପ୍ରୁଫ୍) ଉପରେ ଆଧାର କରି କରାଯାଇଥାଏ |

  • ମୁଁ କିପରି ଏକ OTP ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିବି |

OTP ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ପ୍ରୟୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ OTP ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇପାରିବ | ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଇମେଲ୍ id UIDAI ସହିତ ପଞ୍ଜିକୃତ ହେବା ଉଚିତ | ଯଦି ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଇମେଲ୍ ଆଇଡି ଆଧାରରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଆଧାର ପୋର୍ଟାଲ୍ (https://uidai.gov.in) କିମ୍ବା ଆଧାର ନାମଲେଖା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ | OTP ସର୍ବଦା ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ / କିମ୍ବା ଇମେଲକୁ ବିତରଣ କରାଯିବ |

  • ମୋ ପାଖରେ ମୋବାଇଲ୍ / ଇମେଲ୍ id ନାହିଁ | OTP ମୋତେ କିପରି ବିତରଣ କରାଯିବ |

ଆଧାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, OTP ର ବ୍ୟବହାର “ମୋବାଇଲ / ଇମେଲ ଠିକଣାର ଅଧିକାର,” ପ୍ରାମାଣିକିକରଣକୁ ମଜବୁତ କରିବାର ଏକ ଉପାୟ ଭାବରେ ଯୋଗ କରିଥାଏ | ତେଣୁ OTP ଏକ ଅଧିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ, ଯେଉଁମାନେ ଆଧାର ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଇମେଲ୍ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିନାହାଁନ୍ତି |

  • ଅନଲାଇନରେ ଆନେକ୍ସ୍ୟୁର୍ ସି ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି ପେନସନଭୋଗୀ କ help ଣସି ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି |

ସେମାନେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ସଂଶୋଧନ ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ ପ୍ରଦତ୍ତ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ |

  • କେଉଁ ଫର୍ମାଟରେ ପେନସନଧାରୀ ସେମାନଙ୍କ PPO ପୁସ୍ତକର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାର ସ୍କାନ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିଛବି ଅପଲୋଡ୍ କରିବେ |

ସେମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରୁ ଏକ ଛବି ନେଇ JPEG କିମ୍ବା PNG କିମ୍ବା PDF ସଂସ୍କରଣରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ |

  • ଆଧାର କାର୍ଡ ବିନା ଜଣେ ପେନସନଭୋଗୀ, ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ଏହି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ?

ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପେନ୍ସନ୍ ବିତରଣ ପ୍ରାଧିକରଣକୁ ଯାଇ ଅଫଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇପାରିବେ |

  • ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଜଣେ ପେନସନଧାରୀ କିପରି ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଦେଖିପାରିବେ |

ସେମାନେ “Track Application Status” ଇନପୁଟ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସମାନ ସ୍ଥିତିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ |

  • ଜଣେ ପେନସନଧାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନର ସ୍ଥିତିକୁ କିପରି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇପାରିବ |

ପେନସନଧାରୀ ନିୟମିତ SMS ଏବଂ ଇମେଲ ଅପଡେଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବେ, ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନର ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଜଣାଇବେ | ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଆନେକ୍ସ୍ୟୁର୍ ସି ଫର୍ମରେ ଇମେଲ୍ ID ପୂରଣ କରନ୍ତି |

  • ଯଦି ପେନସନଭୋଗୀ ଅନ୍ୟ କ Pension ଣସି ପେନ୍ସନ୍ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତାହା ଜଣାଇବାକୁ ପଡିବ କି?

ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ସେହି ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ପିପିଓ ବୁକ୍‌ର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାର ସ୍କାନ ହୋଇଥିବା କପି ସହିତ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ଯେକ any ଣସି ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି |
ପେନସନଭୋଗୀ ଟ୍ୟୁଟୋରିଆଲ୍ – https://pension.odishatreasury.gov.in/docs/ARPANA.mp4
ପେନସନଧାରୀ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ମାନୁଆଲ PDF ଡାଉନଲୋଡ୍ – https://pension.odishatreasury.gov.in/docs/Pensioner_User_Manual.pdf
ଆବେଦନ ଫର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଯେକ any ଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ପାଇଁ, ପ୍ରାର୍ଥୀ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର – 18003456739/18003456770 ରେ କଲ କରିପାରିବେ |

Click Here to Odisha Harishchandra Sahayata Yojana
Register for information about government schemes Click Here
Like on FB Click Here
Join Telegram Channel Click Here
Follow Us on Instagram Click Here
For Help / Query Email @ [email protected]

Press CTRL+D to Bookmark this Page for Updates

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଓଡିଶା ARPANA ପୋର୍ଟାଲ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ସହିତ ଜଡିତ କ qu ଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ନିମ୍ନରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ବାକ୍ସରେ ପଚାରିପାରିବେ, ଆମ ଦଳ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆମର ଚେଷ୍ଟା କରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଆମର ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ ରା ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.