Krushak Odisha Portal Registration 2022, Farmer Beneficiary List

Share it with your Friends

krushak odisha portal registration 2022 and farmer login at krushak.odisha.gov.in, check beneficiary list, status using aadhar number, benefits, dashboard on official website କୃଷ୍ଣ ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲ ପଞ୍ଜୀକରଣ |

Krushak Odisha Portal

Krushak ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲରେ କୃଷକଙ୍କ ଲଗଇନ୍ / ପଞ୍ଜୀକରଣ krushak.odisha.gov.in ରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର କୃଷକମାନେ ସରକାରୀ ୱେବସାଇଟରେ ଆବାସିକ ଠିକଣା, ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ, କ୍ରପ୍ ଜମି ବିବରଣୀ, ଫସଲ ବ grown ଼ିବା, ପଶୁପାଳନ, ପଶୁପାଳନ ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ବନବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିବରଣୀ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ।

krushak odisha portal registration 2022

krushak odisha portal registration 2022

କ୍ରୁଶକ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରୀ ପୋର୍ଟାଲରେ କୃଷକମାନେ ଆଧାର ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନ ସ୍ଥିତିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ କ୍ରୁଶକ ଓଡିଶା ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଖୋଜିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରନ୍ତି। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କିପରି କୃଷକ ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ କରିବେ, ଡାଟାବେସ୍ ଲଗଇନ୍ କରିବେ ଏବଂ କ୍ରୁଶକ ଓଡିଶାର ଲାଭ କ’ଣ?

Also Read : Odisha Balaram Scheme 

କ୍ରୁଶ ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲ ପଞ୍ଜୀକରଣ / ଲଗଇନ୍ |

କୃଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ Kr ାରା କୃଷ୍ଣ ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ଲଗଇନ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି: –

  • ପ୍ରଥମେ krushak.odisha.gov.in ରେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ | https://krushak.odisha.gov.in/website/home
  • ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ, “Register / Login” ବିଭାଗକୁ ଯାଆନ୍ତୁ: –
Register / Login

Register / Login

  • ଏଠାରେ କୃଷକମାନେ ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ଏବଂ ତାପରେ “Login” ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ |
  • ନୂତନ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପାଇବେ “Your Mobile Number is Not Registered / Verified” ଏବଂ ତେଣୁ “Please update your mobile number” | “Update Mobile No.” ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ଟ୍ୟାବ୍ |
update your mobile number

update your mobile number

  • ଥରେ ତୁମର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରିସାରିବା ପରେ, ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କର ଏବଂ “Verify Aadhar Number” ପୃଷ୍ଠା ଖୋଲିବାକୁ ଲଗଇନ୍ କ୍ଲିକ୍ କର |
verify aadhaar number

verify aadhaar number

  • ଆଧାର ନମ୍ବର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଏବଂ ତୁମର ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ପୃଷ୍ଠାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇବା ପାଇଁ OTP ପ୍ରବେଶ କର ଏବଂ “Verify” ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କର |
verify

verify

  • ଏହି ପୃଷ୍ଠାରେ, ତୁମେ ତୁମର ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବ ଯେପରିକି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିବରଣୀ, ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ, ବୃତ୍ତି ବିବରଣୀ, ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ, ପଶୁ ଉତ୍ପାଦନ, ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ ଜଳଚର, ବନବିଭାଗର ବିବରଣୀ ଇତ୍ୟାଦି ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଖୋଲିବାକୁ “ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଅପଡେଟ୍” ଟ୍ୟାବ୍ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ | ଜନସଂଖ୍ୟା ବିବରଣୀ ପୂରଣ ପାଇଁ ପୃଷ୍ଠା: –
krushak odisha portal registration 2022

krushak odisha portal registration 2022

  • ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ବ Val ଧ କରନ୍ତୁ, ପଚରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାକୁ “Save and continue” ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
krushak odisha portal registration 2022

krushak odisha portal registration 2022

  • “ସେଭ୍ ଏବଂ ଜାରି” ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ବୃତ୍ତି ବିବରଣୀ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ | ଶେଷରେ, କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ ସମ୍ମତି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କୁହାଯିବ | ତା’ପରେ କୃଷକମାନେ ଏକ ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇବେ ଯେ “ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ଦାଖଲ ହୋଇଛି” | ଆବେଦନ ID ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତର ସନ୍ଦର୍ଭ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ | ତାପରେ “ଓକେ” ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଆପଣ କ୍ରୁଶକ ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲରେ ଆପଣଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକରଣ ଦେଖିପାରିବେ | ସଫଳ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପରେ କୃଷକମାନେ କ୍ରୁଶକ ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲକୁ krushak.odisha.gov.in ରେ ଲଗଇନ୍ କରିପାରିବେ |

ଲିଙ୍କ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚେକଆଉଟ୍ କୃଷକ ପଞ୍ଜୀକରଣ ହ୍ୟାଣ୍ଡଆଉଟ୍ (ଓଡିଆ କିମ୍ବା ଇଂରାଜୀରେ) – https://krushak.odisha.gov.in/website/how-to-use

Also Read : Odisha Agrisnet Farmer ID List 

କୃଷ୍ଣ ଓଡିଶା କୃଷକ ତାଲିକା, ସ୍ଥିତି |

କ୍ରୁଶକ ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲରେ ତୁମର ସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି: –

  • ପ୍ରଥମେ https://krushak.odisha.gov.in/website/home ରେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ |
  • ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ, “Know Your Status” ବିଭାଗକୁ ଯାଅ |
Know Your Status

Know Your Status

  • କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ଏବଂ କ୍ରୁଶଲ ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲ ଆବେଦନ ସ୍ଥିତିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପାଇଁ “Check” ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ |

କ୍ରୁଶକ ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲ ବିଷୟରେ (krushak.odisha.gov.in)

କୃଷ୍ଣ ଓଡିଶା ହେଉଛି 57.06 ଲକ୍ଷ (6 ଅକ୍ଟୋବର 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) କୃଷକଙ୍କ ଏକ ପ୍ରାମାଣିକ ଡାଟାବେସ୍ | ଏହି ଡାଟାବେସରେ କ୍ଷୁଦ୍ର, ମାର୍ଜିତ ଏବଂ ଭୂମିହୀନ କୃଷକ ତଥା କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଡାଟାବେସରେ ଥିବା ସମସ୍ତ କୃଷକଙ୍କ ସୂଚନା ଯେପରିକି ଆବାସିକ ବିବରଣୀ, ଜମି ବିବରଣୀ, ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଫସଲ, ପଶୁପାଳନ ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଇଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ ସରକାରୀ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ ver ାରା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।
ଶାସନର ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ 5T ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସହିତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ ଡାଟାବେସ୍ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ କାଗଜପତ୍ର ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ସେବା ପାଇବାକୁ ଏହା ସହଜ କରିବ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଏବଂ କଷ୍ଟୋମାଇଜ୍ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭଳି ସକ୍ରିୟ ସେବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ | କୃଷ୍ଣ ଓଡିଶାର ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଯାହା ଏକାଧିକ ବ୍ୟବହାର ମାମଲାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କର ସମସ୍ତ ସରକାରର ମୂଳଦୁଆ ହେବ।

କ୍ରୁଶକ ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲର ପ୍ରମୁଖ ବ Features ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ |

କ୍ରୁଶକ ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲର କେତେକ ଚମତ୍କାର ବ features ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଏଠାରେ ଅଛି: –

  • ନୂତନ ପଞ୍ଜୀକରଣ: ଯେଉଁ କୃଷକମାନେ କୃଷ୍ଣ ଓଡିଶାର ଅଂଶ ନୁହଁନ୍ତି ସେମାନେ ପୋର୍ଟାଲରେ ସହଜରେ ଅନଲାଇନ୍ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ | ନୂତନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ମୋ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ |
  • ଡାଟା ଅପଡେଟ୍: କ୍ରୁଶ ଓଡିଶାରେ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା କୃଷକମାନେ ପୋର୍ଟାଲରେ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବଶେଷ ବିବରଣୀ ଅନଲାଇନରେ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ | ପୋର୍ଟାଲରେ ଆବାସିକ ଠିକଣା, ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ, କ୍ରପ୍ ଜମି ବିବରଣୀ, ଫସଲ ବ grown ଼ିବା, ପଶୁପାଳନ, ଜଳଚର ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ବନବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଭଳି ବିବରଣୀ ଅପଡେଟ୍ ହୋଇପାରିବ | ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୂଚନା ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ସହାୟତା ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ମୋ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ |

କୃଷ୍ଣ ଓଡ଼ିଶାର ଲାଭ |

ଆମା କ୍ରୁଶି: Ama ତୁରେ କଷ୍ଟୋମାଇଜ୍ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କୃଷି ପରାମର୍ଶଦାତା ପାଇଁ ଅମା କ୍ରୁସି ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ମାଗଣା କୃଷି ସେବା | ଆମା କ୍ରୁସିରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ କୃଷି ଅଭ୍ୟାସ, ଫସଲ ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ପରିଚାଳନା, ପାଣିପାଗ ପରାମର୍ଶଦାତା, କୀଟନାଶକ ପ୍ରତିରୋଧ, ରୋଗ ପରିଚାଳନା ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଉପଦେଶ ସହିତ ସାପ୍ତାହିକ କଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସେମାନଙ୍କର ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ସମାଧାନ ହେବା |
ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ସେବା: ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଏବଂ କୃଷି ଏବଂ ସହଯୋଗୀ କ୍ଷେତ୍ରର ସେବାଗୁଡିକର ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ଏକକ ୱିଣ୍ଡୋ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ପ୍ରବେଶ | ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ପରି ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ସୂଚନା ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଉପଲବ୍ଧ | କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନଗୁଡ଼ିକର ବାସ୍ତବ ସମୟର ସ୍ଥିତିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ |

ପୋର୍ଟାଲରେ କ୍ରୁଶି ଓଡିଶା ଗୋଭରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲିଙ୍କ୍ |

କୃଷ୍ଣ ଓଡ଼ିଶା ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର |

ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠିକଣା: କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ, କୃଷ୍ଣ ଭବନ, କେଶରୀ ନାଗର, ଭୁବନେଶ୍ୱର, 751001
ଇମେଲ୍ ID: [email protected] |
ଫୋନ୍ ନମ୍ବର: 15533

Click Here to Odisha Soura Jalanidhi Yojana 

सरकारी योजनाओं की जानकारी के लिए रजिस्ट्रेशन करें यहाँ क्लिक करें
फेसबुक पेज को लाइक करें (Like on FB) यहाँ क्लिक करें
टेलीग्राम चैनल ज्वाइन कीजिये (Join Telegram Channel) यहाँ क्लिक करें
इंस्टाग्राम पर हमें फॉलो करें (Follow Us on Instagram) यहाँ क्लिक करें
सहायता/ प्रश्न के लिए ई-मेल करें @ [email protected]

Press CTRL+D to Bookmark this Page for Updates

अगर आपको Krushak Odisha Portal Registration से सम्बंधित कोई भी प्रश्न पूछना हो तो आप नीचे कमेंट बॉक्स में पूछ सकते है , हमारी टीम आपकी मदद करने की पूरी कोशिश करेगी। अगर आपको हमारी ये जानकारी अच्छी लगी हो तो आप इसे अपने दोस्तों को भी शेयर कर सकते है ताकि वो भी इस योजना का लाभ उठा सके।

Leave a Reply

Your email address will not be published.