Odisha Fakir Mohan Bhasa Bruti Online Apply ରାଜ୍ୟ ସ୍କଲାରସିପ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ |

Share it with your Friends

odisha fakir mohan bhasa bruti online apply at Odisha State Scholarship Portal at scholarship.odisha.gov.in, Vyasakabi Fakirmohan Bhasabruti Scholarship eligibility check, complete details here ଓଡିଶା ଫାକିର ମୋହନ ଭସା ବ୍ରୁଟି ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ |

Odisha Fakir Mohan Bhasa Bruti Online Apply

ଜେନେରାଲ, ଏସସି, ଏସଟି, ଓବିସି / ସେବିସି, ଇବିସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଭାୟାସକବି ଫାକିରମୋହନ ଭାସାବ୍ରୁତି ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଭାୟା କାବି ଫାକିର ମୋହନ ଭସା ବ୍ରୁଟି ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସ୍କଲାରସିପ୍ ପୋର୍ଟାଲରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି |

odisha fakir mohan bhasa bruti online apply

odisha fakir mohan bhasa bruti online apply

ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯୋଗ୍ୟତା ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସ୍କଲାରସିପ୍। Odisha.gov.in ରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ / ଆବେଦନ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିପାରିବେ | ଅନ୍ୟ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇଥିବା ଛାତ୍ର ମଧ୍ୟ ଭାସାବ୍ରୁତି ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ଯେଉଁ ଛାତ୍ରମାନେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ପ ହେଉଛି ଛନ୍ତି ସେମାନେ କେବଳ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |

Also Read : Odisha State Employment Exchange Online Registration

ଓଡ଼ିଶା ଭାୟାସାକବି ଫାକିରମୋହନ ଭାସାବ୍ରୁତି ଯୋଜନା ଯୋଗ୍ୟତା |

ବର୍ଗକ୍ଲାସ୍ / ପାଠ୍ୟକ୍ରମଶତକଡା
ସାଧାରଣ, SC, ST, OBC / SEBC, EBC |ପ୍ଲସ୍ 3 ଓଡିଆ (ସମ୍ମାନ), M.A (ଓଡିଆ)UG (ପ୍ଲସ୍ 3) – ପ୍ଲସ୍ 2 ରେ 60% |
PG (M.A.) – ପ୍ଲସ୍ 3 ରେ ଓଡିଆରେ (ସମ୍ମାନ) 60% |

ଫାକିର ମୋହନ ଭସା ବ୍ରୁଟି ପାଇଁ କିପରି ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରିବେ |

  • ପ୍ରଥମେ https://scholarship.odisha.gov.in/website/home ରେ ଅଫିସିଆଲ୍ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସ୍କଲାରସିପ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ |
  • ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ, ମୁଖ୍ୟ ମେନୁରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା “Login” ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା “Student Login” ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
student login

student login

  • ଏଠାରେ ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଅନନ୍ୟ ନମ୍ବର / ଆଧାର ନମ୍ବର, ପାସୱାର୍ଡ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ “Sign In” ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରି ଭାୟାସକବି ଫାକିରମୋହନ ଭାସାବ୍ରୁତି ସ୍କିମ୍ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଅଗ୍ରଗତି କରିପାରିବେ |

ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ତାଲିକା |

  • ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ |
  • ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାର IFSC କୋଡ୍ ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟର ପାସବୁକ୍ ର କପି |
  • ପାସପୋର୍ଟ ଆକାର ଛାତ୍ରଙ୍କ ଫଟୋ
  • ଛାତ୍ରଙ୍କ କଲେଜ ଆଇଡି କାର୍ଡ |
  • ଶେଷ ପରୀକ୍ଷାର ମାର୍କସିଟ୍ ପାସ୍ ହେଲା |

ଭାୟାସକବି ଫାକିର ମୋହନ ସେନାପତି ସ୍କଲାରସିପ୍ ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ |

ଓଡିଆ ଭାଷାର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରି ଓଡିଆ ଭାଷାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର “ଭାୟାସକବି ଫାକିର ମୋହନ ସେନାପତି ସ୍କଲାରସିପ୍” ନାମରେ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଇଥିବା ଆଗ୍ରହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଆଯାଇଥିବା ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ଉଚ୍ଚ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି |

ଓଡିଆ ଭାଷାର ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଭସା ବ୍ରୁଟି ସ୍କଲାରସିପ୍ ର ମାନଦଣ୍ଡ |

  • 2019-2020 ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନରୁ ସଂଶୋଧିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ |
  • ଏହା କେବଳ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ 20.000 / – ର ଏକ ଥର ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି |
  • CHSE, ଓଡିଶା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏଗ୍ରିମେଣ୍ଟରେ% ୦% କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ ମାର୍କ ସହିତ ଦ୍ୱାଦଶ ମାନକ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଏବଂ ଡ଼ିଗ୍ରୀ କଲେଜ / ସ୍ୱୟଂଶାସିତ କଲେଜ / ଓଡିଶା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଓଡିଆ ସହିତ ସମ୍ମାନ ବିଷୟ (ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ) ରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ହେବେ | ଏହି ଭାସାବ୍ରୁତି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ |
  • ଓଡିଆ (ସମ୍ମାନ) ପରୀକ୍ଷାରେ +3 ପାସ୍ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ସମ୍ମାନ ବିଭାଗରେ 60% କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ମାର୍କ ରଖି ରାଜ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ / ସ୍ ୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏବଂ ଯେକ any ଣସି ରାଜ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ / ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜ / ସ୍ୱୟଂଶାସିତ କଲେଜରେ ଓଡିଆରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଭାସାବ୍ରୁତି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଓଡିଶା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ।
  • ଓଡିଆ ସମ୍ମାନ ଏବଂ M.A (ଓଡିଆ) ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ +3 କଳା ପାଇଁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ସଂଖ୍ୟା ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ |
  • ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଚୟନ କରାଯିବ। ଯଥା .. +3 କଳା ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ସମ୍ମାନ ବିଷୟ ଭାବରେ ଓଡିଆ ଥିବା CHSE, ଓଡିଶା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ +2 ପରୀକ୍ଷାରେ ସେମାନଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ଚୟନ କରାଯିବ | ସେହିଭଳି, M.A (ଓଡିଆ) ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ +3 ଆର୍ଟ ଫାଇନାଲ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଓଡିଆ ସମ୍ମାନରେ ସୁରକ୍ଷିତ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ଚୟନ କରାଯିବ |
  • ଦୂର ଶିକ୍ଷା / ସମ୍ବାଦପତ୍ର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ଏହିପରି ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି |

Also Read : SAMS Odisha Portal Registration

ବିତରଣର ଧାରା |

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ କ୍ଲିରିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ (ECS) ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ଉପରୋକ୍ତ ସିଷ୍ଟମ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସଞ୍ଚୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ଏହି ଅନଲାଇନ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ, ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ସେଭିଙ୍ଗ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସକ୍ରିୟ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିବା ଜରୁରୀ |

ସ୍କଲାରସିପ୍ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବାର ଧାରା |

ଅଭିଳାଷୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଗାଇଡଲାଇନକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଏବଂ ଯତ୍ନର ସହ ଯିବା ପରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ୱେବସାଇଟ୍ www.dheodisha.gov.in ରେ “ଭାୟାସାକି ଫକିର ମୋହନ ସେନାପତି ସ୍କଲାରସିପ୍” କ୍ଲିକ୍ କରି ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି |
ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମର ଅନ୍ତିମ ଦାଖଲ ପରେ, ସମ୍ପୃକ୍ତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତର ସନ୍ଦର୍ଭ ପାଇଁ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ଫର୍ମର ଏକ କପି ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ପଠାଯିବ |

ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଭୂମିକା |

ସମାନ ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରୟୋଗର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବ valid ଧତା ପାଇଁ SAMS ଇ-ସ୍ପେସରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକର ମୁଖ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ | ଧାର୍ଯ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ମାର୍କ ସିଟ୍, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ବିବରଣୀ ଇତ୍ୟାଦି |

OCAC ଭୁବନେଶ୍ୱରର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ |

“ଭାୟାସକବି ଫାକିର ମୋହନ ସେନାପତି ସ୍କଲାରସିପ୍” କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫ୍ଟୱେୟାର ପ୍ରୟୋଗ ଗାଇଡଲାଇନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାନଦଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ବିକଶିତ ହେବ |

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ |

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଭୂମିକା ହେଉଛି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ ସହିତ ପ୍ରିଣ୍ଟରେ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତିର ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା | ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଓଡିଆର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ, ଯାହା ମୁଖ୍ୟତ Odisha ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟରେ କଥିତ ଭାଷା।
ଏହି ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ହୃଦୟରୁ ସହଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ତେଣୁ, ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ବୃତ୍ତି ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ / ବ valid ଧତା ପାଇଁ, କ manner ଣସି ପ୍ରକାରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କଠାରୁ କ fees ଣସି ଶୁଳ୍କ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ ନାହିଁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ର +3 ସ୍ତରରେ ଓଡିଆ ଏବଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ସ୍ତରରେ ଓଡିଆ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ହେବେ।

ବିବିଧ

ଯୋଗ୍ୟ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପରିଚୟକୁ ପ୍ରାମାଣିକରଣ କରିବାକୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକ ବିବେଚନା କରାଯିବ: –

  • ଛାତ୍ରଙ୍କ ପରିଚୟ ପତ୍ର କଲେଜର ସଂପୃକ୍ତ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଯା ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଛି ହେବ |
  • ଛାତ୍ରଙ୍କ ମାର୍କ ସିଟ୍ ଗୁଡିକ କଲେଜର ସଂପୃକ୍ତ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଯା ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଛି ହେବ |

ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ PDF ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |https://dhe.odisha.gov.in/sites/default/files/2021-06/24531_Revised%20Guideline%20for%20Fakir%20Mohan%20Scholarship.pdf
ସଂଶୋଧନ – https://dhe.odisha.gov.in/sites/default/files/2021-06/Corrigendum%20Govt%20order%20on%20%20Guideline%20for%20Fakir%20Mohan%20Scholarship%20%20dated%2011.03.2020.pdf
ଅଧିକ ବିବରଣୀhttps://scholarship.odisha.gov.in/website/scholarship-details

Click Here to Odia Virtual Academy (OVA) Website

सरकारी योजनाओं की जानकारी के लिए रजिस्ट्रेशन करेंयहाँ क्लिक करें
फेसबुक पेज को लाइक करें (Like on FB)यहाँ क्लिक करें
टेलीग्राम चैनल ज्वाइन कीजिये (Join Telegram Channel)यहाँ क्लिक करें
इंस्टाग्राम पर हमें फॉलो करें (Follow Us on Instagram)यहाँ क्लिक करें
सहायता/ प्रश्न के लिए ई-मेल करें @disha@sarkariyojnaye.com

Press CTRL+D to Bookmark this Page for Updates

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଓଡିଶା ଫାକିର ମୋହନ ଭସା ବ୍ରୁଟି ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ଜଡିତ କ qu ଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ନିମ୍ନରେ କମେଣ୍ଟ ବକ୍ସରେ ପଚାରିପାରିବେ, ଆମ ଦଳ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆମର ଚେଷ୍ଟା କରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଆମର ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ ସେମାନେ ାରା ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *